BADANIA I ZAJĘCIA DLA DZIECI

Główną grupa docelową projektu Zdrowym być! są uczniowie klas I – VI szkół podstawowych. Poniżej przedstawiamy działania, z których w latach 2020 – 2022 będzie mogło skorzystać 440 dzieci zakwalifikowanych do naszego projektu.

BADANIA LEKARSKIE

Badania prowadzone będą przez lekarza ze specjalizacją lub trakcie jej realizacji w zakresie pediatrii lub medycyny sportowej.  W każdym roku szkolnym dla zakwalifikowanej grupy dzieci będą prowadzone następujące badania:

  1. początkowe – we wrześniu i październiku – polegające na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, badania oraz zebraniu ogólnych informacji od dziecka i/lub jego rodzica/opiekuna na temat dolegliwości chorobowych, możliwości organizmu dziecka, zachowań ruchowych, m.in. pomiar BMI, zmierzenie masy ciała ucznia w kilogramach, dodatkowo glikemia przygodna i ciśnienie krwi
  2. w połowie interwencji – w styczniu i lutym – prowadzone przez tego samego lekarza/fizjoterapeutę, polegające na zweryfikowaniu postępów i efektywności porad i zajęć ruchowych. W przypadku małych efektów zbadane zostaną hormony tarczycy i hemoglobina glikowana oraz insulinoodporność. Jeśli uczeń nie osiągnie zmniejszenia masy ciała mierzonej w kilogramach o co najmniej 1% w stosunku do tej odnotowanej podczas badań początkowych, lekarz skieruje go na pogłębioną diagnostykę w kierunku chorób współtowarzyszących w ramach ubezpieczenia w NFZ
  3. końcowe – w maju i czerwcu – prowadzone przez tego samego lekarza/fizjoterapeutę, polegające na ważeniu, mierzeniu, BMI, glikemia przygodna, ciśnienie krwi oraz weryfikacja osiągnięcia celów, w tym czy nastąpiło zmniejszenie masy ciała ucznia mierzonej w kilogramach o co najmniej 3%. Każde dziecko otrzyma indywidualne zalecenia do postępowania po zakończeniu udziału w projekcie w formie pisemnej.

ZAJĘCIA RUCHOWE

Zajęcia ruchowe to główne działanie w ramach projektu skierowane do dzieci. Ich celem jest zapoznanie ucznia z rodzajami ćwiczeń, które pozwalają zmniejszyć masę ciała, rozwinąć potrzebę podejmowania aktywności fizycznej. Realizowane będą poprzez umiejętny dobór ćwiczeń, który umożliwi kontrolę masy ciała, zachowanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej. Zajęcia będą odbywały się na salach gimnastycznych, boiskach i świeżym powietrzu szczególnie w sezonie wiosenno – letnim przy dobrej pogodzie. Dzieci zostaną zapoznane z ćwiczeniami w atrakcyjnej formie zabawy, wśród nich przewidujemy m.in. ćwiczenia aerobowe, fitness, zumbę, taniec oraz piłkę nożną. Prowadzący zajęcia będą kładli nacisk na propagowanie zdrowego stylu życia, tak aby uczniowie poza zajęciami również aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu, a przede wszystkim kontynuowali i zachęcali rodziców/opiekunów do aktywności fizycznej w domu oraz dbania o zbilansowaną dietę. Zajęcia są prowadzone przez fizjoterapeutę lub wykwalifikowany personel zajmujący się aktywnością fizyczną, posiadający uprawnienia do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych i korekcyjnych.

INDYWIDUALNE KONSULTACJE I PORADY

Dodatkowo, poza trzema okresowymi badaniami opisanymi wyżej, rodzice wraz z dziećmi mogą skorzystać z indywidualnych spotkań z lekarzem w celu: omówienia dotychczasowych sposobów odżywiania (aktualne nawyki żywieniowe, styl życia, przebyte choroby, przyjmowane leki i dolegliwości), weryfikacja upodobań smakowych i ulubionych potraw, wskazanie popełnianych błędów i nauka ich eliminowania oraz opracowanie indywidualnych zaleceń żywieniowych dla każdego dziecka. W ramach projektu każde dziecko może wziąć udział w 5 indywidualnych konsultacjach trwających 60 min.

Warunki zgłoszenia

Każdy uczestnik biorący udział w spotkaniu kwalifikacyjnym z lekarzem, poza posiadaniem wypełnionej Kraty rekrutacyjnej (do pobrania na dole strony), musi spełnić jednocześnie wszystkie wymienione niżej kryteria:

  1. Przedłożenie wypełnionego przez rodzica/opiekuna dziecka druku świadomej zgody na udział w projekcie. Dokument do pobrania na dole strony.
  2. Przedłożenie podpisanego przez rodzica/opiekuna dziecka oświadczenia, że dziecko wymienione w świadomej zgodzie na udział w projekcie nie korzysta w momencie aplikowania do projektu ze zbieżnych świadczeń finansowanych przez NFZ i nie bierze/nie brało wcześniej udziału w innym analogicznym projekcie finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dokument do pobrania na dole strony.
  3. Dziecko w momencie kwalifikacji musi być uczniem klas I-VI szkoły podstawowej.
  4. Dziecko w momencie kwalifikacji uczęszcza do placówki oświatowej znajdującej się na terenie powiatu nowodworskiego.
  5. Potwierdzona u dziecka otyłość.
  6. U dziecka w momencie aplikowania nie występują medyczne przeciwwskazania do pobierania świadczeń udzielanych w ramach projektu. Uwaga: Weryfikacja punktu 5. i 6. nastąpi na podstawie przedstawionej podczas kwalifikacji do projektu dokumentacji medycznej stwierdzającej otyłość. Ponieważ przewidujemy, że część rodziców/opiekunów może nie posiadać takiej dokumentacji, z uwagi na brak diagnozy w tym zakresie, podczas spotkania kwalifikacyjnego zostanie przeprowadzone badanie diagnostyczne u dziecka przez lekarza specjalistę zatrudnionego przy realizacji projektu oraz podjęta decyzja, czy zaproponowane świadczenia w projekcie spełniają potrzeby danego dziecka i czy może ono z nich skorzystać.
  7. Potwierdzenie statusu rodzica/opiekuna prawnego dziecka zakwalifikowanego do programu. Uwaga – na tej podstawie wskazany rodzic/opiekun zostaje zgłoszony na warsztaty zajęciowe odbywające się jednokrotnie w każdym semestrze danego roku szkolnego. Po więcej informacji zapraszamy na podstronę Warsztaty dla dzieci i rodziców.

Terminy zgłoszeń

Kwalifikacja do udziału w zajęciach i konsultacjach lekarskich będzie odbywać się we wrześniu i październiku w roku szkolnym 2020/2021 oraz 2021/2022. W każdym roku szkolnym w zajęciach może wziąć udział po 220 dzieci. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu potwierdzenia miejsca kwalifikacji oraz możliwości zgłoszenia swojego dziecka. Adres i numer telefonu w stopce strony i w Kontaktach.

Miejsce i warunki zajęć ruchowych

Wybór miejsca i czasu zajęć będzie zależał od potrzeb zakwalifikowanej grupy dzieci. Przewidujemy zajęcia na terenach placówek edukacyjnych, w salach gimnastycznych lub salach fitness, w klubach sportowych oraz na boiskach – w zależności od rodzaju ćwiczeń. Zajęcia będą się odbywały w trakcie roku szkolnego od IX do VI w grupach 10-osobowych, dwa razy w tygodniu po 1 godzinie. Grupy zostaną podzielone wiekowo na klasy I-III i IV-VI, dodatkowo zajęcia w poszczególnych grupach będą dostosowane do wieku, płci i podobnych możliwości fizycznych – zgodnie z zaleceniami lekarza podczas badań okresowych.

Dokumenty do pobrania: