O PROJEKCIE

Zwinny dzieciak to akcja zorganizowana w ramach projektu “Walka z chorobami kręgosłupa wśród dzieci w Warszawie i gminie Nowy Dwór Mazowiecki” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jej głównym celem jest poprawa stanu zdrowia 240 dzieci, uczęszczających do klas I-VI szkół podstawowych, w zakresie chorób kręgosłupa i wad postawy poprzez organizację profesjonalnych, terapeutycznych zajęć ruchowych prowadzonych przez specjalistów fizjoterapeutów. Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach zostaną objęte opieką lekarską, a ich rodzice i opiekunowie będą mogli wraz z nimi wziąć udział w ciekawych warsztatach, na których dowiedzą się w jaki sposób zapobiegać wadom postawy, jak je rozpoznawać, jak dbać o kręgosłup oraz nauczą się razem prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu i na podwórku. Dodatkowym celem projektu jest szeroko rozumiana profilaktyka chorób kręgosłupa, dlatego też dla osób z otoczenia dzieci – nauczycieli, pielęgniarek, higienistek, a także pracowników OPS i PCPR organizujemy szkolenia dotyczące rozpoznawania i zapobiegania chorobom kręgosłupa u dzieci znajdujących się pod ich opieką.

Projekt trwa od 1 sierpnia 2018 r. do 31 lipca 2020 r. W każdym roku szkolnym – 2018/2019 oraz 2019/2020 zaprosimy do udziału w projekcie po 120 dzieci (razem 240). Każde dziecko zakwalifikowane do naszej akcji będzie miało zapewnioną opiekę lekarza specjalisty oraz bezpłatne zajęcia treapeutyczno-ruchowe przez okres od 3 do 9 miesięcy w zależności od indywidualnych potrzeb. Uczestnikami projektu są również rodzice i opiekunowie prawni (240 osób) zakwalifikowanych uczniów. Wraz ze swoimi dziećmi zostaną zaproszeni na wspólne warsztaty, na których w aktywny sposób zaprezentujemy różnego typu działania prozdrowotne i zaproponujemy wprowadzenie kilku zmian w stylu życia, za które i młodsze i starsze kręgosłupy na pewno będą wdzięczne. Ponieważ chcemy, aby wszyscy wiedzieli, jak rozpoznawać i jak sobie radzić z chorobami kręgosłupa dla 64 osób z otoczenia dzieci przygotowaliśmy szkolenia profilaktyczne, które pomogą im szybko reagować, gdy zaobserwują zmiany u swoich podopiecznych.

Wady postawy ciała stanowią istotny problem zdrowotny. W ciągu całego życia człowieka postawa ciała ulega zmianom – największym w okresie jego wzrostu, co ma później wpływ na kondycję zdrowotną w dalszych latach życia. Okres ten charakteryzuje się ogromną biologiczną potrzebą ruchu, która może być najważniejszą stymulacją rozwoju młodego organizmu. W wieku 7-10 lat występuje pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej. Związany jest on ze zmianą trybu życia dziecka: przejściem z dużej swobody ruchu do kilkugodzinnego przebywania w pozycji siedzącej w szkole i w domu.

Zgodnie z informacją Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Polsce 17% populacji osób do 18 roku życia cierpi na wady postawy oraz choroby kręgosłupa (około 55% to kobiety, 45% mężczyźni). Wady postawy u dzieci w wieku dojrzewania występują u około 50-60% populacji i najczęściej spowodowane są złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała. Z danych CSIOZ wynika, że zniekształcenie kręgosłupa zdiagnozowano u 17,14% populacji w wieku 0-18l. oraz u 9,7% dzieci i młodzieży w wieku 2-9 lat.

W zakresie chorób układu kostno-mięśniowego w zeszłym roku odnotowano 294 hospitalizacji dzieci z powodu rozpoznań zakwalifikowanych jako choroby kręgosłupa. Liczba hospitalizacji wyniosła 29,76 na 100 tys. mieszkańców (co daje woj. mazowieckiemu 7. Miejsce wśród województw w Polsce).

Wierzymy, że wielu wadom i chorobom kręgosłupa można zapobiec dzięki wprowadzeniu właściwych zamian do stylu życia, zapewnieniu rodzicom i opiekunom wiedzy na temat profilaktyki tych chorób, a dzieciom – pomocy w postaci opieki lekarskiej, porady fizjoterapeutów oraz profesjonalnych zajęć terapeutycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem!